Nakrmte mi pokémoníka


Leden 2008

Pštros

19. ledna 2008 v 13:33 pštrosi
Pštros dvouprstý je největším a nejtěžším ptákem světa. Nedivte se, vždyť měří na výšku téměř tři metry a váží 150kg! Nedovede létat, zato díky svým silným nohám běhá tak rychle, že se vyrovná cválajícímu závodnímu koni. Na zádech dokonce uveze člověka! Pštrosi žijí v nevelkých skupinkách sestávajících z jednoho samce a tří nebo čtyř samic. Každá z nich snese do společného hnízda sedm až osm obřích vajec: každé váží 1,5kg, což odpovídá dvaceti pěti slepičím vajíčkům. Samec s dominantní samicí se přes čtyřicet dní střídají v sezení na všech vejcích. Pštrosátka se po vylíhnutí drží všechna pohromadě pod dozorem otce. Pštrosi se živí kořínky, listy, hmyzem, ještěrkami a malými hlodavci. Potravu hledají všude kolem sebe. V současnosti jsou pštrosi stále častěji chováni na farmách. Jejich maso je totiž vysoce ceněné a stává se běžnou součástí jídelníčku v mnoha zemích.

Žirafa

19. ledna 2008 v 13:15 Žirafa
Žirafa je nejvyšším tvorem naší planety. S výškou dosahující až šesti metrů dominuje celé savaně a hraje zde dokonce roli jakési hlídky: ze své výšky vždy včas zpozoruje blížící se velké šelmy a začne prchat jako první. Díky dlouhému krku může žirafa také hledat obživu až v korunách stromů. Chutnají ji zejména listy akácií. Nic nedbá na jejich trny a olamuje celé větvičky svým drsným lepkavým jazykem. Listy akácií jsou velmi dužnaté. Jejich spásáním si žirafa zajistí tolik tekutin, že se na dlouhou dobu obejde bez pití. ,,Malé" žirafátko měří již při narození bezmála dva metry. Stádo, v němž se narodilo, je okamžitě přijme za své. Žirafy žijí ve skupinkách až o 40 jedincích. Spí obvykle ve stoje, každé zdřímnutí trvá tři až čtyři minuty a žirafa za den celkem naspí pouhých dvacet minut. Dlouhou dobu se tvrdilo, že jsou žirafy docela němé. Dnes však víme, že vydávají krátká zabučení.

slon

18. ledna 2008 v 20:27 sloni
Existují dva druhy slonů: slon indický a slon africký. Věděli jste, že slon africký je v současnosti největším suchozemským živočichem? Už při narození váží malé slůně sto kilogramů. Dospělý slon může vážit až šest tun a dosahuje výšky čtyř metrů. Slon je natolik těžký, že nemůže dlouho spát vleže a nedokázal by přeskočit ani sebemenší překážku. Je to zvíře zcela mírumilovné. Pokud se však cítí ohrožen, neváhá na nepřátele zaútočit. Roztáhne své ohromné ušní boltce, čímž získá ještě hrozivější vzhled, a plnou rychlostí se rozeběhne vpřed. Sloní uši slouží nejen jako signál útočné nálady, ale fungují i jako obří vějíře, jimiž si slon ochlazuje krev v těle. sloni pijí a uchopují potravu svým chobotem, na jehož konci vidíme dva nermírně obratné ,,prstíky". K získávání potravy-kůry stromů-slouží slonům také jejich kly. Kly lsou vlastně prodloužené řezáky, které slonům stále zvolna dorůstají.

Lev

18. ledna 2008 v 20:09 lvi
Lev je jedinou kočkovitou šelmou, která žije a loví ve smečkách. Samec, kterému se mnohdy přezdívá ,,král zvířat" , se pyšní mohutnou hřívou. Vévodí skupině lvic, které si žárlivě střeží. Lví samci si označují své teritorium (území, které obývají) mohutným řevem, při němž mrazí v zádech. Jejich řev se nese na kilometry daleko. Jinak se ale samci oddávají až dvacet hodin denně slastnému lenošení nebo spánku. Ostatně celé tlupě ve skutečnosti vládne nejsilnější lvice. Pouze lvice vycházejí na lov a jen ony se starají o mláďata. Lvíčata vypadají jako chlupaté kuličky. První tři měsíce tráví pouze s matkou mimo dosah tlupy. Mladí samečkové jsou ve věku tří let vyhnáni vedoucím samcem z tlupy. Pak začínají usilovat o získání dominantního postavení v některé jiné lví smečce.

Máte rádi zvířata?

18. ledna 2008 v 19:48 ankety
Máte rádi zvířátka???Tak hlasujte!!!

Máte rádi kočky?

18. ledna 2008 v 19:46 ankety
Máte rádi kočičky???Tak hlasujte!!!

Máte rádi psy?

18. ledna 2008 v 19:46 ankety
Máte rádi pejsky??? Tak hlasujte!!!

Jaké je vaše nejoblíbenější zvíře?

18. ledna 2008 v 19:44 ankety
Jaké je vaše nejoblíbenější zvíře??? Tak hlasujte!!!

Mám sem dát rubriku o dinosaurech?

18. ledna 2008 v 19:43 ankety
Mám sem dát rubriku o dinosaurech??? Tak hlasujte!!!